Committees

Honorary Chair:

  • Bruno Buchberger, Johannes Kepler University, Austria

Steering Committee:

  • Anca Mirela Andreica, Babes-Bolyai University of Cluj-Napoca, Romania
  • James Davenport, University of Bath, UK
  • Tetsuo Ida, University of Tsukuba, Japan
  • Tudor Jebelean, Johannes Kepler University, Austria
  • Laura Kovacs, Technical University of Vienna, Austria
  • Dorel Lucanu, “Alexandru Ioan Cuza” University of Iasi, Romania
  • Viorel Negru, West University of Timisoara, Romania
  • Dana Petcu, West University of Timisoara, Romania
  • Alin Stefanescu, University of Bucharest, Romania
  • Stephen Watt, University of Waterloo, Canada
  • Daniela Zaharie, West University of Timisoara, Romania

General Chairs:

  • Viorel Negru, West University of Timisoara, Romania
  • Daniela Zaharie, West University of Timisoara, Romania

Program Chairs:

  • Sorin Stratulat, Universit√© de Lorraine, France
  • Mircea Marin, West University of Timisoara, Romania

Track Chairs:

  • Symbolic Computation
    • James Davenport, University of Bath, UK
    • Stephen Watt, University of Waterloo, Ontario, Canada
  • Numerical Computing Stephen Takacs, Johannes Kepler University Linz, Austria
    • Stephen Takacs, Johannes Kepler University Linz, Austria
    • Eva Kaslik, West University of Timisoara, Romania
    • Dorota Mozyrska, Bialystok University of Technology, Poland
  • Logic and Programming
    • Nikolaj Bjorner, Microsoft Research, USA
    • Arie Gurfinkel, University of Waterloo, Canada
    • Laura Kovacs, Technical University of Vienna, Austria
  • Artificial Intelligence
    • Edwin Lughofer, Johannes Kepler University, Linz, Austria
    • Andrei Petrovski, Robert Gordon University, UK
    • Daniela Zaharie, West University of Timisoara, Romania
  • Distributed Computing
    • Marc Frincu, Nottingham Trent University, UK
    • Dana Petcu, West University of Timisoara, Romania
  • Theory of Computing
    • Mircea Marin, West University of Timisoara, Romania
    • Gabriel Istrate, University of Bucharest, Romania

Special Sessions and Workshops Chair:

  • Daniel Pop, West University of Timisoara, Romania

Tutorial Chair:

  • Florin Fortis, West University of Timisoara, Romania

Proceedings Chairs:

  • Sorin Stratulat, Universit√© de Lorraine, France
  • Mircea Marin, West University of Timisoara, Romania

Local Organizing Committee:

  • Horatiu Cirstea, Universit√© de Lorraine, France – chair
  • Marie Baron, LORIA, France
  • Nathalie Fritz, LORIA, France
  • Juline Brevillet, LORIA, France
  • Isabela Dramnesc, West University of Timisoara

Web and online Chairs:

  • Flavia Micota, West University of Timisoara, Romania
  • Cosmin Bonchis, West University of Timisoara, Romania
  • Theodor Grumeza, West University of Timisoara, Romania

Publicity Chairs:

  • Marie Baron, LORIA, France
  • Silviu Panica, Institute e-Austria Timisoara, Romania
  • Sebastian Stefaniga, West University of Timisoara, Romania

Technical Committee Chairs:

  • Dorin Cazan, West University of Timisoara, Romania
  • Razvan Iovescu, West University of Timisoara, Romania